top of page

„Ważna rola rodziców w funkcjonowaniu szkoły”

Każdy twórczy nauczyciel chciałby osiągać jak najlepsze efekty pracy pedagogicznej. W dużej mierze może przyczyniać się do tego prawidłowa współpraca z rodzicami.

            Kontakt rodzica z nauczycielem-wychowawcą to przede wszystkim wymiana informacji między nimi w wyniku, której rodzic dowiaduje się o postępach (lub ich braku) ucznia w nauce, o jego zachowaniu, rozwoju, sytuacjach, które wywołują niepokój nauczyciela, a także o tych chwilach, które cieszą.

            Rodzic z kolei może poinformować nauczyciela o sytuacji rodzinnej ucznia, o swoich obserwacjach dotyczących córki lub syna. Wspólna szczera rozmowa nauczyciela-wychowawcy i rodzica może być a z zasadzie powinna być stymulująca dla rozwoju ucznia, na płaszczyźnie intelektualnej i osobowościowej. Jest to także okazja do opowiedzenia rodzicom o tym co dzieje się w klasie i w szkole, jakie przedsięwzięcia są realizowane, jakie są potrzeby szkoły itd.

            Zainteresowanie rodziców problemami szkoły( których jest coraz więcej) pozwala na lepsze wzajemne poznanie się i szansę na zrozumienie istoty tych problemów.

            Dlatego należałoby stworzyć taki model kontaktów nauczyciela- wychowawcy z rodzicami, który zabezpieczyłby ciągłość wymiany informacji na temat ucznia.

            W obecnej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej kraju potrzebą społeczną staje się organizowanie oraz upowszechnianie wiedzy psychologicznej, pedagogicznej wśród rodziców uczniów. Każdy nauczyciel-wychowawca zobowiązany jest dostarczyć rodzicom-opiekunom swoich uczniów wiadomości o zjawiskach zachowaniach w szkole, a także uzupełniać ich wiedzę o wychowaniu i rozwoju dzieci.

            Jednak pedagogizacja rodziców musi być prowadzona z dużym taktem. Mamy bowiem do czynienia z osobami dorosłymi, które posiadają własne doświadczenia życiowe, w tym także wychowawcze, mają utrwalone postawy i poglądy. Rodzice reprezentują różny poziom kulturalny, moralny i intelektualny.

            Aby pedagogizacja była efektywna wychowawcy klas winni przygotować program spotkań z rodzicami, który dotyczyłby różnej problematyki, np. negatywnych zjawisk społecznych i ich wpływu na dzieci i młodzież, rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży, zagospodarowania ich wolnego czasu itp.

            Zakres i tematyka zależeć może od pomysłowości i wiedzy samego nauczyciela, ale także od specyfiki środowisk rodzinnych uczniów. Każde spotkanie z rodzicami powinno odbywać się w życzliwej, pełnej ciepła i zaufania atmosferze. Jak trudną sztuką jest rozmowa czy słuchanie innych każdy na pewno miał okazję się przekonać. Nie każdy na pewno posiada też predyspozycje rozmówcy czy słuchacza. Jedni wyczuwają instynktownie jak należy przeprowadzić rozmowę, aby była szczera, pełna zaufania, inni tej trudnej sztuki muszą się nauczyć.

            Niewątpliwie jest to warunkiem dobrej współpracy, która powinna zaowocować lepszymi efektami dydaktyczno-wychowawczymi. Jest to także wymóg nowocześnie pracującej szkoły.

bottom of page