top of page

„Agresja wśród młodzieży jako zjawisko społeczne”.

            Agresja to jeden z zasadniczych, społecznych problemów współczesnego życia. Warto podkreślić, że jest to zjawisko, któremu poświęca się coraz więcej uwagi a to za sprawą jego skali i drastyczności.

Z wielkim niepokojem obserwuje się w naszym kraju przejawy głębokiego kryzysu moralnego, który obejmuje także dzieci i dorastającą młodzież. Daje o sobie znać zachwianie wielu istotnych norm i wartości, nasilanie agresji i brutalności. Obok typowych zjawisk patologicznych burzących ład i porządek społeczny tj.: alkoholizm, przestępczość, bezrobocie, pojawiają się nowe- korupcja, bezdomność. Wszystkie te zjawiska powodują poczucie zagrożenia bezpieczeństwa, które jest reakcją na narastające od kilku lat zjawisko agresji także wśród dzieci i młodzieży oraz wobec niej.

Agresja przeniknęła do codziennego życia, jest obecna w środowisku rodzinnym, zakładach pracy, placówkach opiekuńczo-resocjalizacyjnych oraz szkołach. Niepokojącym zjawiskiem w obecnej polskiej szkole jest coraz większa liczba młodzieży nadmiernie aktywnych lub biernie społecznych, nerwowych oraz przejawiających zachowania agresywne wobec rówieśników i osób dorosłych, z którymi nauczyciele nie mogą sobie poradzić.

Niewydolność wychowawcza różnych instytucji oraz dysfunkcje wielu podsystemów społecznych powodują zachwiania dewiacyjne i zaburzenia wśród dzieci i młodzieży. Chodzi tu o takie zjawiska nieprzystosowania społecznego jak: ucieczki z domu i wagarowanie, częste kontakty ze środowiskiem zdemoralizowanych kolegów, zachowania agresywne, zamachy samobójcze. Przestępczość i inne przejawy patologii społecznej przebierają nowe, coraz bardziej groźne i skomplikowane formy. Bez wątpienia można stwierdzić, że wyraźnie wzrasta przestępczość, a szczególnie drastycznie przestępczość z użyciem przemocy, np. udział w bójkach, ciężkie pobicia, użycie niebezpiecznych narzędzi, rozboje. Co więcej, przestępstwa o znamionach agresji narastają szczególnie wyraziście wśród nieletnich, zarówno chłopców jak i dziewcząt. Przyrost agresywnej przestępczości nieletnich jest szczególnie wysoki i niepokojący. Społeczeństwo globalne w tym także polskie, przeżywa kryzys ekonomiczny i społeczny. Kryzys ten jest odczuwany w różnych częściach świata oraz zakresach: zabija się codziennie ludzi, naraża na choroby, głód, wszelkie niedogodności życiowe, łamie się prawa człowieka. Codziennie jesteśmy obserwatorami zachowań zarówno w skali międzynarodowej, regionalnej, mikrospołecznej, które musimy określić mianem przemocy, agresji i terroryzmu. Są to wojny regionalne, zamachy bombowe, zbiorowe zabójstwa. Rozwój elektroniki, komunikacji i środków audiowizualnych umożliwia szybki przekaz informacyjny o tym wydarzeniach w skali całej kuli ziemskiej. Prasa, radio i telewizja informują nas, że przestępstwa te dokonywane są coraz częściej przez młodzież. Skłonność do agresji i przemocy zdaniem niektórych psychologów pojawia się już bardzo wcześnie. Już w wieku sześciu lat, badane dzieci manifestowały charakterystyczne wzorce agresywnego zachowania, by w wieku ośmiu lat osiągnąć większy lub mniejszy poziom agresji. W wieku młodzieńczym, agresywność staje się relatywnie stała cecha osobowości, a bardziej agresywna młodzież z reguły wyrasta na bardziej agresywnych dorosłych. Należy jednak pamiętać, że formowanie się agresywności jest procesem długofalowym i uwarunkowanym wieloma czynnikami. A przyczyny agresji mogą tkwić, m.in:

- w przemianach społeczno- kulturowych,

- patologii rodziny,

- w negatywnym wpływie grupy rówieśniczej

- w przemocy propagowanej w mediach

w wulgaryzacji języka i innych

Jednak przyczyn agresji należałoby szukać w samej strukturze społecznej, szerokim kontekście wpływów wychowującego społeczeństwa. Pogarszanie się sytuacji ekonomiczno- społecznej coraz większej liczby rodzin skutkuje ograniczeniem możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, w tym potrzeby prestiżu, uznania, sukcesu. Niektórzy socjolodzy uważają, że wiele dzieci, podejmuje działalność na własną rękę, chcąc utrzymać dawny prestiż i pozycję społeczną własnej rodziny, np. wśród rówieśników. Ta specyficzna zaradność obejmuje między innymi handel, wymianę towarów, przez co młodzi ludzi często wchodzą na drogę przestępczą i nie jednokrotnie uciekają się do zachowań agresywnych.

Wiele problemów związanych ze zjawiskiem agresji można dopatrywać się w patologii rodziny. Ponieważ rodzina jest podstawową komórką organizmu społecznego od jej jakości zależy wartość społeczeństwa, a także osobisty los jedności. W rodzinie człowiek przeżywa najważniejszy okres, w którym kształtuje się jego osobowość, styl życia, system preferowanych wartości i pogląd na świat. Kluczowym czynnikiem dla wytworzenia się jak i rozwoju agresji u młodzieży są doświadczenia zdobyte w rodzinie.

Młodzież często wyładowuje swoją agresję niejako w odwecie za doznane krzywdy od najbliższych. Socjolodzy uważają, że ogniś bite dzieci stają się później bijącymi rodzicami. Ich zdaniem tacy biją, znęcają się, torturują z wewnętrznego przymusu powtórzenia własnego losu, a mogą to robić bez najmniejszego współczucia dla ofiary.

Wielu młodych ludzi nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia społecznego, ani w rodzinie ani w szkole. Chód emocjonalny i błędu wychowawcze sprawiają, że i w zasobnych pozornie domach wyrastają ludzie agresywni i okrutni. Coraz gorzej radzą sobie dorośli z przekazaniem dzieciom pozytywnego systemu wartości. Badania wykazały, że kilkadziesiąt procent młodych ludzi, z pełnych, nie patologicznych  rodzin cierpi na chorobą sierocą, zapracowani rodzice nie mają czasu zajmować się swymi dziećmi. Dziecko odrzucone psychicznie przez rodziców czuje się osamotnione i zagubione, a przede wszystkim jest nieszczęśliwe. Ten stan swego ducha okazuje w różny sposób najczęściej przez agresję, ucieczkę co jest obrona przed niezrozumiałą sytuacją życiową.

Związki koleżeńskie, przyjaźnie są naturalną potrzebą każdego człowieka, przy czym odgrywają szczególna rolę w wieku młodzieńczym. Przyczyną zachowań agresywnych mogą stać się środowiska zdemoralizowanych kolegów, grupy przestępcze itp. Socjolodzy i publicyści dużą odpowiedzialności za przyczyny zachowań agresywnych  obarczają  zbrutalizowaną telewizję, oraz nieograniczony dostep młodych ludzi do kaset wideo z horrorami i filmami grozy. Młodzież stale obcująca ze scenami agresji rzeczywistej i fikcyjnej „oswaja się” z przemocą, obojętnieje na okrucieństwa, zatraca moralną wrażliwość, a jednocześnie uczy się zachowań agresywnych.

Charakterystyczną cechą wieku dorastania jest dążenie do autonomii, emancypowania się spod kontroli dorosłych, w tym głównie rodziców. Młodzież zaczyna dostrzegać ich błędy, słabości, niedociągnięcia, zauważa niekonsekwencje w ich postępowaniu, rozbieżności między głoszonymi ideałami, a tym co robią w rzeczywistości. Może to prowadzić do konfliktów, na które młodzież reaguje agresją. Broni ona swojej nietykalności zarówno fizycznej jak i psychicznej, chce dojrzewać samodzielnie. Stąd też jakiekolwiek próby ingerowania w jej życie, wywołują gniew i agresję.

Niepokoje towarzyszące młodemu człowiekowi w jego wchodzeniu w dorosłość, brak umiejętności radzenia sobie z samym sobą, przy jednoczesnym odrzuceniu wszelkich ograniczeń i zakazów prowadzą do licznych konfliktów i zachowań agresywnych z otoczeniem ludzi dorosłych. Młodzież oczekuje w swoim wzrastaniu i dojrzewaniu pomocy ludzi dorosłych, pragnie spotykać się z dorosłymi, którzy wiele umieją, którzy są godni szacunku, z którymi można się identyfikować

Our Academics

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font.
 
Literacy

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Science

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Writing

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Geography

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Mathematics

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

Physical Education

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.

bottom of page